Chaos budowlany i przestrzenny, nieegzekwowanie przepisów ruchu pojazdów zmechanizowanych na szlakach, czy brak dobrego oznakowania ścieżek rowerowych, brak map, a także spójnej informacji o imprezach kulturalnych to tylko część problemów poruszonych podczas prac nad Strategią Rozwoju Powiatu Nowotarskiego do 2030 roku.
Warsztaty dotyczącego tego zagadnienia zostały podzielone na bloki. Na jednych dyskutowano o infrastrukturze i środowisku, na innych o ochronie zdrowia, pomocy społecznej, czy bezpieczeństwie. Ważnym elementem była też edukacja, rynek pracy czy gospodarka. Ciekawym panelem były warsztaty dotyczące kultury, turystyki i aktywności obywatelskiej. Aneta Derkacz, reprezentująca gminę Ochotnicę Dolną zapewniła, że na terenie tejże gminy są już liczne atrakcje sportowe i turystyczne, są trasy rowerowe, a w zimie w ich miejscu trasy biegowe. – To dobry pomysł, ale w miejscach, gdzie mamy odpowiedni mikroklimat, bo śnieżenie jest drogie – przekonywał z kolei Arkadiusz Szymczyk, kierownik referatu ds. sportu i turystyki w urzędzie miasta Nowy Targ. Natomiast Krystyna Kachel z teatru Rabcio w Rabce – Zdroju podkreślała, jak ważne jest oparcie kultury na pasjonatach.
Spierano się o to czy lotnisko w Nowym Targu jest atrakcją, czy nie. Arkadiusz Szymczyk zapewniał, że są tu samoloty tak unikatowe, że przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, ale i ze świata. Z kolei Józef Knap z Związku Podhalan twierdził, że lotnisko to tylko huk latających samolotów i wielka uciążliwość dla mieszkańców. – Czy mamy gdzieś w pobliżu takie lotnisko? – pytała Krystyna Kachel i zapewniła, że skoro nie ma, to jest to z pewnością bardzo ważna atrakcja Podhala. Wiele emocji wzbudziły też quady i motocykle rozjeżdżające Gorce. – Są one na szlakach, motory i quady są obecne pod Turbaczem, robią huk – podkreślał m. in. Wojciech Kusiak zastępca dyrektora muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju.
Ostatecznie zapisano słabe strony regionu, które trzeba będzie poruszyć w nowej Strategii. Na pierwszym planie wymieniono chaos budowlany i architektoniczny, a co za tym idzie pojawiające się w stolicy Podhala budynki obce architektonicznie dla miasta Nowy Targ, kojarzone raczej z sąsiednim powiatem. Na drugim miejscu zwrócono uwagę na niedostosowanie powiatu do ilości turystów i przyjezdnych, a na trzecim na nieegzekwowanie przepisów dotyczących ruchu pojazdów zmechanizowanych na szlaku. Wśród słabych stron wymieniono też brak oznakowania ścieżek rowerowych, infrastruktury logistycznej, a także brak spójnej informacji dla mieszkańców i turystów o imprezach kulturalnych na terenie Nowotarżczyzny. Jeśli chodzi o sferę sportową zwrócono też uwagę na brak opiekunów klubów sportowych w gminach i powiecie oraz na brak stabilności w sporcie i działaniach NGO.
W ramach prac nad Strategią Rozwoju Powiatu Nowotarskiego do roku 2030 w warsztatach strategicznych uczestniczyli przedstawiciele organizacji społeczno-gospodarczych, instytucji kultury, policji, straży pożarnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu, samorządów miejskich i gminnych, powiatowych jednostek organizacyjnych oraz pracownicy starostwa powiatowego.
BES
http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/11/IMG_20211127_132937977_HDR-Rozdzielczosc-Pulpitu-.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/11/IMG_20211127_132937977_HDR-Rozdzielczosc-Pulpitu.jpg